Nju Orleans – Kolevka džeza i vudu magije
Svaki grad piše priču za sebe. Ali Nju Orleans… Nju Orleans piše tri puta više. Grad koji je nastao u 18. veku i još se nije probudio.
Nju Orleans je grad u kome ćete zavoleti džez, ako već niste, grad gde ćete uživati i opustiti se, zaboraviti na sve brige, grad gde ćete početi da verujete u veštice i vudu magiju. Ne što ćete videti veštice, već ćete osetiti tu magiju i atmosferu kojom ovaj grad odiše. Tako ćete poželeti da je sve to stvarnost. Kao i u popularnoj seriji Originalni, gde se borba vodi sa vampirima i vešticama, zapitaćete se šta je istina, a šta mit.
Nju Orleans ne nudi samo provod, on je mesto i velike kulturno istorijske baštine koja potiče iz Francuske, Španske i crnačke kulture. Zato i ovaj grad neodoljivo podseća na Francusku i Španiju. I kao da je vreme stalo u doba kolonije i kao da nije bilo uragana Katrina 2005. godine, koji je uništio 80% grada. Srećom, taj period je prošao i nije narušio magiju Nju Orleansa.
Rustičnm tramvajima do groblja
Tutnjava tramvaja starih 150 godina su pravi simbol Nju Orleansa i daju im neodoljivi šarm. Vožnja košta 1,25$ ili 3$ za dnevnu kartu. Iz Francuske četvrti smo uhvatile tramvaj avenijom St. Charles do Lafayette groblja iz 1833. godine ili St. Luis groblja koji je dom najpoznatije veštice Marie Laveau. Ono što je specifično za ova groblja je da se ona grade iznad zemlje, zbog čega je mnogo veća temperatura i da se sva tela za manje od godinu dana pretvore u prah.

Francuska četvrt i Jackson skver
Francuska četvrt, naravno, predstavlja najveću atrakciju. Jackson square koji je proglašen nacionalnom istorijskom baštinom, u ovom parku se nalazi statua Jacksona na konju, koji je bio 7. predsednik Sjedinjenih Američkih Država. Na ovom trgu se pozicioniraju umetnici i mađioničari i zabavljaju prolaznike. Odmah nasuprot se nalazi katedrala St. Louis koja je najstarija u Severnoj Americi.

Burbon street
Najpoznatija ulica u Francuskoj četvrti je Burbon street. Mesto gde žurka nikada ne prestaje. Veliki broj klubova, prodavnica i striptiz barova. Na balkonima devojke koje bacaju perle sa balkona. Na festivalu Mardi Gras je situacija malo drugačija, turisti gađaju devojke perlama sa balkona i onu koju pogode mora pokazati grudi. Pa je ovo jedan od omiljenih razloga posete Nju Orleansa u ovo vreme.

Jazz National Historical Park
Naša sledeća destinacija je bila Jazz National Historical Park, čitav park posvećen džezu… jer mi se nalazimo u Nju Orleansu, samoj kolevci džeza! Ovaj park se sastoji iz nekoliko delova od kojih je i Park Louis Armstronga, kao i Perseverance Hall koji predstavlja najstariji masonski hram u Luizijani. Početkom 19. veka ovde su se organizovali koncerti i igre koje su izvodili crnci za publiku crne i bele rase. Tako zidovi Perseverance hall pamte i najstarije zvuke džeza.

Café du Monde i French Market
Cafe du Monde -restoran smešten na ulazu u French Market, predstavlja još jedan simbol grada. Ovaj restoran su izgradili španci još u 18. veku, ali je nakon uragana, nova izgrađena u 19. veku. Cafe du Monde iliti ˝Café of the World” je obavezna tačka obilaska. Mesto radi 24 sata dnevno, 7 dana u nedelji (osim Uskrsa), tako da ne postoji izgovor da ne obiđete i popijete ˝café au lait˝ i ˝beignets˝ (kafu sa mlekom i krofne). I naravno, uz to ćete uživati u muzici lokalnih bendova, koji sviraju za bakšiš.


French Market predstavlja najstariji market ovog tipa u SAD-u i zauzima šest blokova u Francuskoj četvrti. Market, odnosno pijaca predstavlja mesto gde možete kupiti morske plodove, rečne i morske rakove, slatkiše, voće, povrće, kajunske kuhinje (francuska kuhinja – francuza proteranih iz Kanade, takozvana rustična hrana, spremljena od lokalnih namirnica i priprema se iz tri dela, glavnog jela – morske hrane ili kobasice, zatim riže i treći deo je sa obiljem povrća) coreole (mešavina crnačke, karipske i indijanske hrane)… Pored raznovrsne lokalne hrane, prodaju se i suveniri, ručni radovi i slike. Pored French marketa se nalazi i Louisiana African American Heritage Trail koja predstavlja kulturno istorijsku baštinu Afroamerikanaca u Luizijani i pretvoren je u muzej.

The Maison
Mesto odlične svirke, svakog dana u nedelji. Najpoznatiji restoran u New Orleansu se nalazi u Frenchman ulici i svake večeri su organizovane, ne svirke, već koncerti pravih umetnika. Zakoračite neki vek unazad i uživajte zvucima pravog džeza. Naravno, u Nju Orleansu smo i naravno da ćemo slušati džez! Pored viskija, jedan od najpoznatijih i prvih američkih koktela potiče upravo iz Nju Orleansa i zove se Sazerac. Ovaj koktel sadrži konjak ili viski, apsent, i piće nalik pelinkovcu (Peychaud’s Bitters), samo slađe koje se služi sa limunovom korom.